„Ранната интервенция е изключително важна, защото дава възможност най-рано да открием, че детето има някакъв дефицит в развитието, а ранното идентифициране на проблема и своевременната намеса предотвратява неговото задълбочаване”
„Схващането, че обучението на детето започва още с раждането, а не когато постъпва в училище, е в основата на услугите, свързани с ранна интервенция”.
Услугата „Ранна интервенция“ е първата междусекторна услуга. Тя предлага интензивна терапевтична работа и подкрепа за детето и семейството му.
Специалистите работят заедно с родителите. В екипа се включват лекар-педиатър, невролог, физиотерапевт, кинезитерапевт, педагог, логопед, психолог, като един от тях е ключов за семейството в зависимост от специалните нужди на детето. Екипът предлага съобразени с възрастта и нивото на развитие на детето дейности, които родителите лесно могат да изпълняват в ежедневието като хранене, сън, игра, взаимоотношения с братята и сестрите. Използват се силните страни на родителите и наличните в дома ресурси.
Целта на услугата „Ранна интервенция“ е да подпомогне преодоляване на изоставане в развитието на дете във възможно най-ранна възраст и да окаже подкрепа на семейството в грижата за него.
Понякога бебетата се раждат със заболяване или специална потребност, която може да повлияе върху тяхното развитие. Друг път заболяването не е видно при раждането, така че с течение на времето, родителите и лекарите започват да се чудят дали детето се развива по подходящ начин.
И в двата случая се оценяват способностите на развитие на детето. След като веднъж са оценени, детето има право да получи лечение или друг вид ранна интервенция, от която то се нуждае и семейството може да получи подкрепата и обучението, които са му необходими.
Ранна интервенция означава намиране на конкретни начини за подпомагане на едно дете да стане колкото е възможно по-функционално. С други думи, ранната интервенция понякога може да помогне на едно дете да се изравни с връстниците си.
Ранната интервенция помага на децата в основните области на развитие:
- Физическо развитие – способността на детето да се движи, вижда и чува;
- Езиково и речево развитие – способността на детето да говори и общува;
- Социално и емоционално развитие – способността на детето да играе, взаимодейства и да се свързва с други хора;
- Адаптивно развитие – способността на детето да се справя с дейностите на самостоятелна грижа за себе си, като хранене и обличане;
- Когнитивно развитие – способността на детето да мисли и учи.
1. Защо „ранна интервенция“?
Децата изучават света и се развиват по различен начин. Едно бебе може да проходи по-рано от друго, а то пък да проговори първо. Най-често тези различия се изглаждат с времето, но някои от децата се нуждаят от допълнителна помощ. Навременната намеса е от огромно значение. Ако детето ви има специални потребности, то колкото по-рано се обърнете за помощ към специалист, толкова по-добре.
2. Кога да започне ранната интервенция?
Ранното откриване на нарушение в развитието на едно дете, предоставя възможност за осигуряване на подходяща среда, която да му позволи да постигне максимален напредък в развитието си.
Предприетата ранна интервенция ще намали вероятността от поява на по-сериозни последствия в развитието на детето. Тя представлява съвкупност от действия, включващи интензивна намеса на специалисти и различни услуги. В повечето случаи, децата с проблеми в развитието са в състояние да „наваксат“ и преодолеят първоначалните предизвикателства, когато им се предоставя навременна подкрепа.
„Слушайте и наблюдавайте детето търпеливо и внимателно Така вие може да усетите важни неща относно чувствата и възприятията му.“
3. За кого е ранната интервенция?
- Деца на възраст между 0 и 7 години;
- Деца, които имат забавяне в развитието си;
- Деца със специални нужди;
- Недоносени деца;
- Родителите, които са разтревожени, имат много въпроси.
Всеки месец от услугата могат да се възползват родителите на до 20 деца.
Специалистите от екипа за ранна интервенция мотивират и подкрепят семейството в търсенето на най-добрите възможности за развитието на детето. Те подпомагат разширяването на родителските умения, чрез които по подходящ начин да се посрещнат специфичните потребности на детето.
„Отдавайте на детето цялото си внимание през времето, когато сте заедно.“
4. Участието на семейството – жизненоважен елемент за успеха на ранната интервенция
Когато родителите прилагат у дома техниките, преподавани по време на терапията, това подпомага способностите на детето да се подобряват. Родителите ще опознаят по-добре чувствата и действията на децата си, ще наблюдават как се развиват другите деца на сходна възраст и с подобни проблеми, ще видят други модели на взаимодействие дете – родител.
Ще бъде стимулирано и изграждане на родителска мрежа за взаимопомощ – даване на възможност всяко нуждаещо се семейство да се свърже с други родители на дете с подобни проблеми, от които да получи информация, съвет, подкрепа и съпричастност, включително и родители, които се изправят пред проблема да отглеждат дете със специални потребности още в родилното отделение.
те на детето да се подобряват.
5. Партньори
- Община Бургас;
- ФПББ;
- Спонсори и дарители.
6. Дарения
Без помощта и даренията на добри хора и социалноотговорни компании вероятно нямаше да се справяме толкова добре. Хубавото е, че ни откриват точно такива – добри хора и социалноотговорни компании, които правят намеренията ни възможни. Нашето сдружение „Ранна интервенция за деца в риск“ е подкрепено от Фондация „Помощ за благотворителността в България“. С тяхно съдействие приемаме парични дарения. 100 лв. месечно осигуряват на дете със специални нужди ежедневна рехабилитация и сеанс със психолог. За тези деца това е жизнено необходимо, а за родителите е непосилно.
Можете да прочетете повече за инициативата в дарителската платформа на Фондация „Помощ за благотворителността в България“. В този документ можете да прочетете повече за дарителството по ведомост, което е лесен начин да правите дарения на малки суми всеки месец. А тук ще намерите и формуляр за дарение. Благодарим Ви!
Leave a Reply